Temat: Charakterystyka stylów

Cele lekcji:

 - poznasz pojęcie styl,

 - będziesz znał charakterystyczne cechy stylu potocznego, artystycznego, naukowego, urzędowego,

publicystycznego, przemówień 

Rozpoznaj styl języka

1.       W IX wieku kraje Europy rozumianej jako krąg cywilizacji, wciśnięte między Bizancjum, islam i krąg ludów pogańskich, nie były zbyt rozległe. Wówczas jednak uzyskały tożsamość kulturową, nawiązując do tradycji dawnego cesarstwa, ale opierając się także na tradycji plemiennej ludów tworzących nową mapę polityczną w zachodniej, łacińskiej i katolickiej części kontynentu. Ojcem tej Europy (tak nazywanym już przez współczesnych) był Karol Wielki. Podróż cesarska do Gniezna spowodowana była szczególnie korzystnym dla Chrobrego zbiegiem okoliczności. Jedna z najbardziej znanych postaci na dworze cesarza rzymskiego.

2.        Andżela jest to dziewczyna innego typu niż Magda. Inna w dotyku, inna w ogóle. Jest w stylu bardziej takim mrocznym, ciemnym. Czarna kiecka z jakby takiego meszku, takież buty na sznurowadła, rajtki nie normalne dość wyzywająco siatkowe. Kolczugi, kastety na dłoniach i uszach, Cała w lakierze do paznokci odcienia czarnego Cała nim wysmarowana, ale równo i starannie. Wokół ust, a także i oczu. Z których stercza sklejone na ostateczność rzęsy.

3.       Z samej definicji fotosyntezy wynika, że podstawowym warunkiem życia jest dla fitoplanktonu światło. Ponieważ ilość światła rozproszonego w wodzie gwałtownie maleje wraz ze wzrostem głębokości, plankton roślinny zamieszkuje tylko przypowierzchniowe warstwy wody.

4.        Aktor z zawodu, dużo myślał o widowni. Była niby tkanina haftowana we wzór mnóstwa twarzy i te twarze, kobiece, męskie, okrągłe, podłużne, wzywały do przeniknięcia ich sensu. Narzucało się porównanie z ciasno usadzonymi, jedna przy drugiej, koronami kwiatów.

5.       9 czerwca podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w trakcie Festiwalu Miłosza, ogłoszono nazwisko tegorocznej laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Do nagrody zgłoszono 236 książek poetyckich. Jury w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Bernhard Hartmann (Niemcy), William Martin (USA), Joanna Orska, Marian Stala, Dorota Walczak-Delanois (Belgia), pod przewodnictwem Abla Murcii Soriano (Hiszpania) nominowało do finału pięć tomów wierszy.

6.       W odpowiedzi na Pańskie pismo z dnia 12 września 2019 należy stwierdzić, że zachowania lokatorów nie są zgodne z prawem i jako takie nie powinny być akceptowalne…