Temat: "Mały Książę" - pierwsze kroki do poznania (i pokochania) książki

Cele lekcji:

- poznasz informacje o pisarzu,

- sprawdzisz, jak dokładnie przeczytałeś książkę,

- określisz świat przedstawiony utworu.

joinmyquiz.com      3805 9185

Antoine de Saint-Exupéry, urodził się  29 czerwca 1900, zmarł 31 lipca 1944, francuski pisarz i lotnik, znany na całym świecie jako autor „Małego księcia”, jednej z najpoczytniejszych książek w historii literatury. Pisarz urodził się w Lyonie, w arystokratycznej rodzinie. Początkowo naukę pobierał u jezuitów, w późniejszym czasie studiował architekturę w Akademii Sztuk Pięknych
w Paryżu. Już we wczesnej młodości przyszły pisarz zafascynowany był samolotami, możliwością unoszenia się ponad ziemią. W latach 1921-1923 Saint-Exupéry służył jako pilot w lotnictwie wojskowym, od 1926 roku pracował jako pilot pocztowy. Lotnicze doświadczenia znalazły swe odbicie w praktycznie całej jego twórczości literackiej – debiutem Saint-Exupery’ego było opowiadanie „Lotnik” z 1926 roku, następnie opublikował „Poczta na południe” (1928), „Nocny lot” (1931) oraz „Pilot wojenny” (1942). Po wybuchu II wojny światowej służył jako pilot wojskowy, po klęsce Francji przedostał się do USA, gdzie przebywał przez ponad 2 lata. W 1943 roku ukazał się „Mały książę”, alegoryczna opowieść o chłopcu z asteroidy B-612, który przybywa na Ziemię i w rozmowach z pewnym lotnikiem opowiada swe przygody i refleksje. Saint-Exupery treść swego dzieła ozdobił własnoręcznymi rysunkami, które świetnie korespondują z poetyckim językiem „Małego Księcia”. Po powrocie do Francji pisarz powrócił do latania bojowego i w czasie jednej z misji, 31 lipca 1944 roku, jego samolot został zestrzelony, a autor „Małego Księcia” zginął. W 1998 roku jeden z rybaków wyłowił bransoletkę, która należała do pisarza, a dopiero w 2000 roku znaleziono szczątki jego samolotu.

Zadania do wykonania w parach.

Znalezione obrazy dla zapytania Mały ksiażę

Uzupełnij kartotekę książki

1.Czas akcji

Czas fabuły

Kiedy o zdarzeniach opowiada narrator?

 

2.              Podaj miejsca, gdzie rozgrywają się wydarzenia.

 

3.              Wymień bohaterów

 

4.              Narrator – kto jest narratorem, jak nazywamy taki typ narracji, co możesz powiedzieć o narratorze.

 

5.              Wydarzenia – ułóż plan RAMOWY w postaci równoważników zdań.

 

6.              Udowodnij, że jest to utwór epicki.

 

"Mały książę" łączy w sobie cechy baśni, powiastki filozoficznej i przypowieści. Spróbuj poszukać w utworze cech charakterystycznych dla tych gatunków.

 

 

 

Zadanko

W zeszycie lekturowym wykonaj rysunek planety Małego Księcia, zaznacz wszystkie występujące tam elementy. Nie zapomnij o Małym Księciu - zadbaj o kolory. Aby praca była prawidłowa, przeczytaj opis planety i zastosuj się do niego.


"A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół". Czy warto mieć przyjaciela? Swoje rozważania przedstaw w rozprawce. Odwołaj się do "Małego Księcia", innego utworu literackiego oraz własnych doświadczeń.

1.       Początek – nawiązanie do tematu, cytatu, rozważania o roli przyjaciół w naszym życiu, postawienie tezy.

 

2.       Rozwinięcie – uzasadnienie w postaci trzech argumentów.

 

a)       Argument 1 – odwołanie do „Małego Księcia” – refleksje i przykład z treści książki”

 

b)      Argument 2 – odwołanie do innej wybranej przez siebie książki – refleksje i przykład z treści książki.

 

c)       Argument 3 – przywołanie przykładu z własnego doświadczenia.

 

3.       Zakończenie – potwierdzenie tezy. Potwierdzenie tego, co założyliśmy na początku i próbowaliśmy udowodnić argumentami.

 

4.       Poprawność językowa – dopuszczalne 5 błędów językowych. Buduj jasne zadania pojedyncze i złożone. Staraj się nie powtarzać tych samych wyrazów w bliskim sąsiedztwie.

 

5.       Poprawność ortograficzna – jeżeli nie jesteś pewien, jak zapisać dany wyraz, zastąp go innym.

 

6.       Poprawność interpunkcyjna – stawiaj przecinek przed: że, który, jeśli, gdy, kiedy, ponieważ, dlatego że, więc.

Przecinkiem rozdzielaj zdania składowe w zdaniu złożonym.

 

 

Zadania

1a. Podaj dwa sposoby, jakich użył Kupiec, aby zachęcić potencjalnych kupujących. Nie cytuj.

1b. Czy sposoby zastosowane przez Kupca są przykładem perswazji, czy manipulacji? Zajmij stanowisko  i podaj uzasadniający je argument.

 

2. W utworze można znaleźć wiele zdań zawierających jakąś życiową mądrość.  "Decyzja oswojenia niesie ze sobą ryzyko łez". Wyjaśnij podaną sentencję i napisz, który bohater "Małego Księcia" i w jakiej sytuacji przekonał się o jej prawdziwości.